fbpx
Darmowa dostawa od 99 zł

Czy matura poprawkowa z matematyki jest prostsza niż majowa?

Termin – matura poprawkowa 2021

W 2021 roku matura poprawkowa z matematyki na poziomie podstawowym odbędzie się 24 sierpnia o godzinie 9:00. Termin poprawkowy przysługuje osobom, które przystąpiły do wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali tylko z jednego przedmiotu w części pisemnej.

Wokół matury poprawkowej narosło kilka faktów i mitów. Rozprawmy się z nimi!

Poniżej przedstawiam Ci kilka faktów i mitów oraz twarde dowody na to, jak faktycznie jest. Jeśli piszesz maturę poprawkową, koniecznie to przeczytaj. Jeśli znasz kogoś, kto pisze maturę poprawkową – podeślij mu ten artykuł, a na pewno będzie Ci wdzięczny 😉

1. Matura poprawkowa jest łatwiejsza – MIT

W 2021 roku obowiązują takie sama wymagania egzaminacyjne na terminie majowym oraz sierpniowym. Każdy z tych arkuszy zawierał/będzie zawierał 28 zadań zamkniętych oraz 7 otwartych. To pierwszy argument za tym, że te egzaminy nie różnią się między sobą poziomem trudności.

Regularnie pracuję z arkuszami maturalnymi – uważam, że poziom matury poprawkowej w stosunku do majowej – nie różni się. Poniżej zestawiam kilka zadań z matury czerwiec 2020 (termin główny) vs sierpień 2020.

 

I nierówności liniowe

Zadanie czerwiec 2020:

Zadanie sierpień 2020:

Powyżej widać, że zadania są na podobnym poziomie. W zadaniu z czerwca jest więcej liczb, ale za to w zadaniu z matury sierpniowej widzimy liczbę w mianowniku, co stanowi dodatkowe utrudnienie. Zatem widzimy, że poziom trudności się nie różni.

 

II logarytmy

Zadanie czerwiec 2020:

Zadanie sierpień 2020:

W zadaniach dotyczących logarytmów widzimy na pierwszy rzut oka sporą różnicę. W zadaniu z matury sierpniowej trzeba zastosować wzór na potęgę logarytmu oraz na sumę dwóch logarytmów o tych samych podstawach. W maturze czerwcowej trzeba zastosować definicję logarytmu, a także zastosować prawa działań na potęgach – uważam więc, że zadania te są na bardzo podobnym poziomie.

 

III Geometria analityczna

Zadanie czerwiec 2020:

 

Zadanie sierpień 2020:

W sierpniu 2020 zadanie z geometrii analitycznej było nieco bardziej rozbudowane (i wyżej punktowane) niż zadanie z czerwca 2020, ale wciąż zadania te pozostają na podobnym poziomie trudności.

I tak mogłabym porównywać dalej. Dostrzegam różnicę między terminem głównym (majowy) a terminem dodatkowym (zwykle czerwiec). Nie widzę jednak znaczącej różnicy pomiędzy terminem sierpniowym a majowym. Zgadzasz się ze mną? 😀

2. Matura poprawkowa ma w sobie zadania analogiczne do tych, jakie były w terminie głównym w danym roku – PRAWDA/MIT

Na przestrzeni lat pewne typy zadań w arkuszach maturalnych z matematyki się powtarzają. Co więcej – niektóre typy zadań zdarzają się częściej, niektóre rzadziej. Faktycznie da się zauważyć pewne analogie między niektórymi arkuszami majowymi (termin główny) a sierpniowymi (termin poprawkowy). Podobnie jednak można się doszukiwać analogii między dwoma innymi arkuszami z matematyki na poziomie podstawowym po 2015 roku.

Uważam, że warto opanować perfekcyjnie arkusz maturalny, który pojawił się w tym samym roku, w którym uczeń pisze poprawkę. Warto jednak opanować nie tylko ten arkusz, ale też każdy, który jest zgodny z Twoją podstawą programową. Nie ma bowiem lepszego źródła wiedzy niż same arkusze maturalne CKE.

3. Nie warto przystępować do matury poprawkowej, bo nie zdążysz się przygotować, skoro nie zdałeś w maju - MIT

Jak pokazują dane z ubiegłych lat – każdego roku część osób, które nie zdały matury z matematyki w maju (termin główny), poprawiają ją w terminie poprawkowym.

Tak na przykład w 2020 roku matury z matematyki nie zdało 21% maturzystów, czyli ponad 54 tysiące osób. Uwzględniając termin dodatkowy oraz poprawkowy – maturę ostatecznie zdało 83% maturzystów. Zatem około 10 000 maturzystów poprawiło swój wynik z matury w terminie poprawkowym.  

Wniosek: da się! Oczywiście trzeba do tego podejść strategicznie, działać zgodnie z planem oraz mieć wsparcie. Jednak poprawienie matury w sierpniu jest jak najbardziej możliwe.

Więcej na ten temat – jak podejść do poprawki – napiszę w następnym tygodniu!

Jeśli podobał Ci się ten temat – podyskutujmy więcej na moim Instagramie – @szachmat.korneliaduda pod postem na ten temat!

Nie wiesz od czego zacząć?

Dołącz do newslettera i odbierz BEZPŁATNE NOTATKI z matematyki. Dzięki nim zdobędziesz więcej punktów na maturze 2023!

Używamy ciasteczek, aby Twoje doświadczenia ze stroną były perfekcyjne. Jeśli masz więcej pytań, sprawdź politykę prywatności.