fbpx
Darmowa dostawa od 99 zł

Czy na maturze mogę liczyć w głowie?

Czy na maturze mogę liczyć w głowie?

Może na początku wyjaśnię, dlaczego piszę artykuł na taki,  a nie inny temat. To proste. Wielu moich kursantów na platformie www.kursydomatury.pl zadawało mi to samo pytanie: „czy można pomijać pewne obliczenia w zadaniach otwartych na maturze?”

Pytań było na tyle dużo, że zdałam sobie sprawę, iż jest to pewien większy problem, nad którym dumacie i który postanowiłam rozwiązać!

Obliczenia jak argumenty w rozprawce…

Spróbuję stworzyć pewne porównanie, by pokazać, jak obliczenia są ważne. Wyobraź sobie, że piszesz wypracowanie na maturze z języka polskiego. Rozprawka polega na argumentowaniu swojej tezy.

Pewne argumenty przychodzą nam natychmiast do głowy jako niezaprzeczalnie ważne. Czy to oznacza, że nie zapisujesz tych argumentów, bo wydają się zbyt oczywiste?

Ależ skąd! Wręcz przeciwnie. Te oczywiste argumenty są słońce na plaży – niezbędne, by to wszystko miało sens.

Dlatego traktuj wszystkie obliczenia jak Twoje argumenty. Zapisuj je, by osoba oceniająca Twoją pracę widziała tezę, rozwinięcie pełne słusznych stwierdzeń (przekształceń, obliczeń, komentarzy) i by to logicznie zaprowadziło do zakończenia (wyniku).  

Czy wystarczy mi czasu na maturze?

W zadaniach otwartych na maturze nie chodzi o to, by wybierać możliwie najdłuższą drogę.

Wręcz przeciwnie. Po to przygotowujesz się do matury, by móc sprawnie stosować pewne modele/ strategie, które pozwolą Ci poprawnie i SPRAWNIE rozwiązywać zadania (wiele takich efektywnych modeli zajdziesz w moim kursie na kursydomaury.pl i w mojej książce Pewniaki Maturalne). 

Jeśli zabraknie Ci czasu, to na pewno nie dlatego, że zapiszesz 2 linijki więcej obliczeń, ale dlatego, że zbyt długo zastanawiasz się nad zadaniami lub dobierasz nie najlepsze modele do rozwiązania poszczególnych zadań.

Pamiętaj, że na maturze podstawowej z matematyki masz 170 minut. Dla przykładu ja po 10 latach przygotowywania do matury potrafię rozwiązać arkusz w około 30 minut.

Więc uwierz na słowo, dla dobrze przygotowanej do matury osoby 170 minut powinno być wystarczające, by nie pomijać ważnych dla rozwiązania zapisów.

 

Czy egzaminator zabierze punkt za brak obliczeń?

Na każdym arkuszu maturalnym możesz znaleźć podobną instrukcję dla zdającego:

„Pamiętaj, że pominięcie argumentacji lub istotnych obliczeń w rozwiązaniu zadania otwartego (26–34) może spowodować, że za to rozwiązanie nie otrzymasz pełnej liczby punktów.”

Umówmy się. Na maturze nie masz czasu, by zastanawiać się, czy dane obliczenia są istotne, czy nie.

Nie masz możliwości jednoznacznie stwierdzić, które przekształcenia (obliczenia) zostaną ocenione jako kolejne istotne etapy rozwiązania, za które to przyznawane są punkty.

Dlatego wszystkie obliczenia zapisuj. Dbaj o to, by każdy etap Twoich obliczeń znalazł się w miejscu na to przeznaczonym.

Komentarze w zadaniach otwartych

Jak wiecie jednym z typów zadań, które idą najgorzej są zadania dowodowe. Tutaj muszę jasno i wyraźnie podkreślić: zadanie dowodowe najczęściej wymaga komentarza słownego na końcu. Bez tego komentarza możliwe, że nie uzyskasz maksymalnej liczby punktów w tym zadaniu.

W komentarzu ważne jest, by odnieść się do tezy zadania. Pamiętaj, że istnieje ogromna różnica pomiędzy sformułowaniami:

„dodatnie”

„ujemne”

„nieujemne”

„niedodatnie”.

Czy obliczenia w zadaniach zamkniętych są oceniane?

Mogłabym rzec krótko: nie. Jeśli chodzi o zadania zamknięte na maturze, obowiązuje „technika dowolna”. Możesz stosować uproszczenia, liczyć w głowie, strzelać. Nie ma to znaczenia.

W zadaniach zamkniętych punktowane jest tylko i wyłącznie zaznaczenie poprawnej odpowiedzi w przeznaczonym do tego miejscu.

Myślę, że może nawet napiszę cały artykuł na temat tego, jak pochodzić do zadań zamkniętych, więc zaglądaj tu regularnie.

Podsumowanie

Bardzo często pytacie, czy wszystkie przekształcenia/obliczenia/komentarze trzeba zapisywać.

Biorąc po uwagę powyższe argumenty i po przejrzeniu wielu sprawozdań z oceniania matur apeluję, by nie pomijać ważnych obliczeń.

Istotne jest, by dobrze rozplanować miejsce na rozwiązanie i czas na maturze, ale wszystko jest do zrobienia z odpowiednim przygotowaniem.

Dlatego, kiedy rozwiązujesz arkusze maturalne, rozwiązuj je na wydrukowanych maturach pobranych ze strony CKE lub innych stron z arkuszami maturalnymi.

Nauczysz się dzięki temu planować odpowiednie rozmieszczanie obliczeń. Dzięki temu będziesz mieć na maturze gotowy plan i nie zgubisz się we własnych zapisach.  

Dobrym rozwiązaniem będzie dołączenie do mojego kursu w wersji VIP.

 

W moim kursie przygotowującym do matury z matematyki w wersji VIP, oprócz dostępu do wszystkich materiałów, notatek, nagrań, możesz raz w miesiącu przesyłać do mnie uzupełniony arkusz. Arkusz zostanie oceniony i odesłany z pełnym feedbackiem (także do zadań zamkniętych).

Tyle na dziś ode mnie! Dzięki, że tu zaglądasz ❤

Nie wiesz od czego zacząć?

Dołącz do newslettera i odbierz BEZPŁATNE NOTATKI z matematyki. Dzięki nim zdobędziesz więcej punktów na maturze 2023!

Używamy ciasteczek, aby Twoje doświadczenia ze stroną były perfekcyjne. Jeśli masz więcej pytań, sprawdź politykę prywatności.