fbpx
Darmowa dostawa od 99 zł

Czy „Repetytorium maturzysty matematyka” przygotuje Cię do matury?

Podczas uczenia się matematyki korzystamy z różnych źródeł. Mogą to być korepetycje, kursy online (tutaj polecam swój: https://bit.ly/kurs-maturalny-matematyka-szach-mat), mogą to być zbiory zadań, mogą to też być REPETYTORIA.

To ostatnie bierzemy dziś na tapet! A dokładniej powiemy sobie o ,,Repetytorium maturzysty matematyka”, wydawnictwo GREG.

Nie będę owijać w bawełnę i od razu przejdę do zalet oraz wad. Jest to moja subiektywna opinia. Jeśli masz odmienne zdanie (na przykład co jest wadą, a co zaletą) zapraszam bardzo serdecznie do dyskusji pod tym wpisem lub na Instagramie @szachmat.korneliaduda !

ZALETY

Poziom podstawowy i rozszerzony

W tej książce został połączony poziom podstawowy (pierwsza część książki) z rozszerzonym (druga część książki). Jest to dobre rozwiązanie dla tych osób, które decydują się zmierzyć w trudniejszej bitwie z królową nauk lub chcą sprawdzić jaki poziom reprezentuje rozszerzenie.

 

Krok po kroku

Zupełnie szczerze doceniam książki, które mają w sobie pełne odpowiedzi krok po kroku (tak jak Pewniaki Maturalne). Zupełnie nie widzę sensu, by szukać odpowiedzi w Internecie do książki, za którą się przecież zapłaciło!

Teoria

W książce znajdziemy sporo żółtych ramek, które zawierają przydatne informacje teoretyczne. Taki zabieg na pewno ułatwia korzystanie z książki i pozwala lepiej ułożyć sobie wiedzę w głowie.

W niektórych miejscach teoria jest niedostosowana do matury 2022 r. Na przykład w książce pojawia się (w części do poziomu podstawowego) informacja na temat cotangensa, równania okręgu, czy działań na zbiorach odwołujących się do prawdopodobieństwa. Te tematy nie obowiązują na maturze podstawowej z matematyki w 2022 r. (cotangensa nie ma również na poziomie rozszerzonym).

Nie tylko matura

Tytuł książki sugeruje, że publikacja ta ma pomóc w przygotowaniu się do matury. Typy zadań w wielu przypadkach odbiegają od formatu maturalnego i bardziej przypominają zadania, jakie uczeń może spotkać na sprawdzianie z matematyki.

Dlatego uważam, że książka jest przeciętnym narzędziem, jeśli chodzi o przygotowanie stricte do matury. Natomiast książka ta dobrze się sprawdzi w bieżącej pracy na matematyce.

„Pewniak na teście”

,,Pewniak na teście” w tej książce oznacza takie typy zadań, jakie często zdarzają się na sprawdzianach i kartkówkach. To z całą pewnością cenna wskazówka dla ucznia, na co ma zwrócić większą uwagę.

Jednak znaczki te przydadzą się bardziej w nauce do sprawdzianu, niż w przygotowaniach do matury. Mówi o tym na przykład to, że znaczka „pewniak na teście” nie ma przy nierówności kwadratowej, która występuje w niemalże każdym arkuszu maturalnym.

WADY

Czcionka

Moim zdaniem czcionka w książce mogłaby być większa. Osobiście wolałabym, by rozszerzenie i podstawa były wydrukowane osobno. Mogłabym zapłacić więcej, ale mieć większą wygodę korzystania! Ale to oczywiście kwestia preferencji.

Poważny ton

Żałuję, że większość książek do nauki matematyki ma w sobie małą finezję. Również omawiane przeze mnie repetytorium z GREGa jest poważne i stonowane. Brakuje mi tutaj luzu i elementów, które mogłyby umilić uczniowi pracę (w Pewniakach maturalnych są to na przykład takie śmieszne stworki i ciekawsza kolorystyka).

Rozwiązania pod zadaniami

W książce rozwiązania krok po kroku znajdują się bezpośrednio pod treścią danego zadania. Dla niektórych osób może to być zaleta, dla niektórych wada.

Osobiście uważam, że jest to wada, bo jednak przez cały czas pracy z książką trzeba sobie czymś zasłaniać rozwiązania, co jest pewnym utrudnieniem.

Brak daty wydania

W ostatnich latach podstawa programowa zmieniła się 2 razy (w 2015 roku była nowa matura i od 2023 będzie obowiązywała jeszcze inna podstawa programowa). W omawianym repetytorium GREGa nie widzę daty wydania, co sprawia, że uczniowie mogą się gubić w tym, czy jest to książka dla nich.

PODSUMOWANIE

Uważam, że książka ,,Repetytorium maturzysty matematyka” może być bardzo pomocna w bieżącej pracy nad matematyką. Jeśli chodzi o przygotowanie do matury, książka ta sprawdzi się lepiej podczas pracy z korepetytorem.

Nauczyciel powinien Ci uświadamiać, co z tej książki faktycznie obowiązuje Cię na maturze, na co warto zwrócić uwagę i jak najlepiej z niej korzystać. W tym repetytorium postawiono na dużą liczbę zadań, mniej na teorię – co uważam za największą zaletę tej pozycji.

A Ty jakie masz zdanie na temat repetytoriów? Korzystasz z nich? Czy warto według Ciebie inwestować w tego rodzaju książki?

Nie wiesz od czego zacząć?

Dołącz do newslettera i odbierz BEZPŁATNE NOTATKI z matematyki. Dzięki nim zdobędziesz więcej punktów na maturze 2023!

Używamy ciasteczek, aby Twoje doświadczenia ze stroną były perfekcyjne. Jeśli masz więcej pytań, sprawdź politykę prywatności.