fbpx
Darmowa dostawa od 99 zł

Czy wystarczy Ci czasu na maturze?

W dzisiejszym artykule porozmawiamy trochę o czasie na maturze. Czy jest go wystarczająco dużo, kiedy możemy starać się o wydłużenie czasu na maturze? Jak zdobyć odpowiednie dokumenty upoważniające nas do skorzystania z wydłużenia czasu?

To bezcenne informacje, które powinien znać każdy maturzysta. Zapraszam zatem do zapoznania się z krótkim artykułem.

Ile mamy czasu na maturze?

To wszystko zależy od przedmiotu i poziomu, na jakim zdajemy maturę. Przykładowo na napisanie matury z języka polskiego i matematyki na poziomie podstawowym przysługuje nam 170 minut (prawie 3h).

Pisząc maturę rozszerzoną na przykład z matematyki, fizyki, biologii, chemii mamy do dyspozycji 180 minut.

Czy ten czas nam wystarczy?

Z reguły czas wyznaczony na napisanie matury wystarcza (przynajmniej na matematyce, jeśli wiesz, jak to wygląda na innych przedmiotach, daj znać w komentarzu).

Zdarzają się jednak uczniowie, którym czasu na maturze brakuje. Wszystko zależy od tego jak szybko czytasz, analizujesz dane, jak szybko liczysz, ja szybko potrafisz znaleźć sposób/plan na rozwiązanie zadania oraz od tego, jak duże masz doświadczenie w rozwiązywaniu arkuszy maturalnych.

Jeśli się zastanawiasz, czy Tobie wystarczy czasu – nic prostszego. Wejdź na stronę https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-w-nowej-formule/arkusze/ .

Wybierz przedmiot, który Cię interesuje. Pobierz i wydrukuj któryś z arkuszu z poprzednich lat. Uruchom stoper i rozwiąż arkusz. Sprawdź jak długo Ci to zajmie.

Jeśli się okaże, że czasu Ci brakuje, istnieją rozwiązania tego problemu. Podaję kilka z nich:

📌Możesz więcej pracować na arkuszach, by się wyćwiczyć w ich rozwiązywaniu i radzić sobie szybciej

📌Możesz robić intensywne powtórki, by sprawniej poruszać się w treściach i dzięki temu pewniej i szybciej rozwiązywać zadania (tutaj bardzo pomocny będzie mój kurs z matematyki  https://kursydomatury.pl/kurs-maturalny-z-matematyki/  )

📌 Jeśli masz trudną sytuację, możesz uzyskać opinię/orzeczenie/zaświadczenie od lekarza, które potwierdzą Twoje problemy związane na przykład z nadmiernym stresem

Kiedy możesz ubiegać się o dodatkowy czas podczas pisania matury?

Istnieje wiele sytuacji, w których Twój czas na maturze może zostać wydłużony. Egzamin maturalny może zostać dostosowany do naszej indywidualnej sytuacji, problemów zdrowotnych i życiowych, z jakimi się zmagamy.

Czas może zostać wydłużony osobom przykładowo

1) posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niedostosowanie społeczne lub zagrożenie niedostosowaniem społecznym

2) posiadającym orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania

3) osobom, które w roku szkolnym 2021/2022 były objęte pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole ze względu na (na przykład) sytuację kryzysową lub traumatyczną

 

UWAGA! Osoby z dyskalkulią, dysortografią, dysleksją nie mają możliwości uzyskania wydłużonego czasu na maturze.

Gdzie uzyskać dokument, potwierdzający nasz stan zdrowia/ sytuację życiową?

W zależności od źródła problemów, dokumenty potwierdzające naszą sytuację uzyskuje się odpowiednio

*w poradni psychologiczno-pedagogicznej lub
*u lekarza
*przez pozytywną opinię rady pedagogicznej.

Dokładna rozpiska tego, gdzie należy zdobyć zaświadczenie w zależności od potrzeb znajduje się na stronie CKE w dokumencie o tytule: „Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 20 sierpnia 2021 r. w sprawie szczegółowych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2021/2022”.

Terminy!

Jak wszędzie ważne jest pilnowanie terminów. Dokumenty uprawniające do dostosowania warunków lub formy egzaminu dla osób zdających maturę w 2022 roku, przedkłada się odpowiednio dyrektorowi szkoły lub dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej z deklaracją do 30 września 2021 r. Jeśli piszesz więc maturę w 2023 roku, warto już teraz przemyśleć sytuację.

Dobrze też wiedzieć, że w szczególnych przypadkach losowych lub zdrowotnych istnieje możliwość na uzyskanie zgody na przystąpienie do matury w dostosowanych warunkach jeśli uzgodnienia nastąpią do 10.02.2022 r.

Jeśli więc wystąpiła nagła sytuacja, można próbować starać się o wydłużenie czasu lub inne dostosowanie warunków.

Podsumowanie

Z korzyścią dla Ciebie jako ucznia jest uświadomienie sobie, ile masz czasu na maturze, ja ten czas najlepiej wykorzystać lub w jakich sytuacjach można go pozyskać więcej.

Dlatego mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie wartościowy!

Pozdrowienia,

Kornelia

Nie wiesz od czego zacząć?

Dołącz do newslettera i odbierz BEZPŁATNE NOTATKI z matematyki. Dzięki nim zdobędziesz więcej punktów na maturze 2023!

Używamy ciasteczek, aby Twoje doświadczenia ze stroną były perfekcyjne. Jeśli masz więcej pytań, sprawdź politykę prywatności.