W dzisiejszym artykule porozmawiamy trochę o czasie na maturze. Czy jest go wystarczająco dużo, kiedy możemy starać się o wydłużenie czasu na maturze? Jak zdobyć odpowiednie dokumenty upoważniające nas do skorzystania z wydłużenia czasu?
To bezcenne informacje, które powinien znać każdy maturzysta. Zapraszam zatem do zapoznania się z krótkim artykułem.
Ile mamy czasu na maturze?
To wszystko zależy od przedmiotu i poziomu, na jakim zdajemy maturę. Przykładowo na napisanie matury z języka polskiego i matematyki na poziomie podstawowym przysługuje nam 170 minut (prawie 3h).
Pisząc maturę rozszerzoną na przykład z matematyki, fizyki, biologii, chemii mamy do dyspozycji 180 minut.
Czy ten czas nam wystarczy?
Z reguły czas wyznaczony na napisanie matury wystarcza (przynajmniej na matematyce, jeśli wiesz, jak to wygląda na innych przedmiotach, daj znać w komentarzu).
Zdarzają się jednak uczniowie, którym czasu na maturze brakuje. Wszystko zależy od tego jak szybko czytasz, analizujesz dane, jak szybko liczysz, ja szybko potrafisz znaleźć sposób/plan na rozwiązanie zadania oraz od tego, jak duże masz doświadczenie w rozwiązywaniu arkuszy maturalnych.
Jeśli się zastanawiasz, czy Tobie wystarczy czasu – nic prostszego. Wejdź na stronę https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny/egzamin-w-nowej-formule/arkusze/ .
Wybierz przedmiot, który Cię interesuje. Pobierz i wydrukuj któryś z arkuszu z poprzednich lat. Uruchom stoper i rozwiąż arkusz. Sprawdź jak długo Ci to zajmie.
Jeśli się okaże, że czasu Ci brakuje, istnieją rozwiązania tego problemu. Podaję kilka z nich:
📌Możesz więcej pracować na arkuszach, by się wyćwiczyć w ich rozwiązywaniu i radzić sobie szybciej
📌Możesz robić intensywne powtórki, by sprawniej poruszać się w treściach i dzięki temu pewniej i szybciej rozwiązywać zadania (tutaj bardzo pomocny będzie mój kurs z matematyki https://kursydomatury.pl/kurs-maturalny-z-matematyki/ )
📌 Jeśli masz trudną sytuację, możesz uzyskać opinię/orzeczenie/zaświadczenie od lekarza, które potwierdzą Twoje problemy związane na przykład z nadmiernym stresem
Kiedy możesz ubiegać się o dodatkowy czas podczas pisania matury?
Istnieje wiele sytuacji, w których Twój czas na maturze może zostać wydłużony. Egzamin maturalny może zostać dostosowany do naszej indywidualnej sytuacji, problemów zdrowotnych i życiowych, z jakimi się zmagamy.
Czas może zostać wydłużony osobom przykładowo
1) posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niedostosowanie społeczne lub zagrożenie niedostosowaniem społecznym
2) posiadającym orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania
3) osobom, które w roku szkolnym 2021/2022 były objęte pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole ze względu na (na przykład) sytuację kryzysową lub traumatyczną
UWAGA! Osoby z dyskalkulią, dysortografią, dysleksją nie mają możliwości uzyskania wydłużonego czasu na maturze.
Gdzie uzyskać dokument, potwierdzający nasz stan zdrowia/ sytuację życiową?
W zależności od źródła problemów, dokumenty potwierdzające naszą sytuację uzyskuje się odpowiednio
*w poradni psychologiczno-pedagogicznej lub
*u lekarza
*przez pozytywną opinię rady pedagogicznej.
Dokładna rozpiska tego, gdzie należy zdobyć zaświadczenie w zależności od potrzeb znajduje się na stronie CKE w dokumencie o tytule: „Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 20 sierpnia 2021 r. w sprawie szczegółowych sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2021/2022”.
Terminy!
Jak wszędzie ważne jest pilnowanie terminów. Dokumenty uprawniające do dostosowania warunków lub formy egzaminu dla osób zdających maturę w 2022 roku, przedkłada się odpowiednio dyrektorowi szkoły lub dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej z deklaracją do 30 września 2021 r. Jeśli piszesz więc maturę w 2023 roku, warto już teraz przemyśleć sytuację.
Dobrze też wiedzieć, że w szczególnych przypadkach losowych lub zdrowotnych istnieje możliwość na uzyskanie zgody na przystąpienie do matury w dostosowanych warunkach jeśli uzgodnienia nastąpią do 10.02.2022 r.
Jeśli więc wystąpiła nagła sytuacja, można próbować starać się o wydłużenie czasu lub inne dostosowanie warunków.
Podsumowanie
Z korzyścią dla Ciebie jako ucznia jest uświadomienie sobie, ile masz czasu na maturze, ja ten czas najlepiej wykorzystać lub w jakich sytuacjach można go pozyskać więcej.
Dlatego mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie wartościowy!
Pozdrowienia,
Kornelia