Klasa maturalna to bez wątpienia trudny czas…
Ciągła gonitwa z czasem, mnóstwo sprawdzianów bieżących, powtórkowych, próbne matury.
Kiedy uczeń jest tym wszystkim mocno przygnieciony, często pojawiają się różne myśli, na przykład takie jak: „po co mi to wszystko, chyba jednak nie chcę iść na studia… „
Dziś podzielę się z Wami moimi doświadczeniami i wiedza dotycząca studiowania. Dzięki temu świadomie podejmiecie decyzję, czy studia są dla Was.
Do czego potrzebne są studia?
Młodzi ludzie coraz częściej mają dylemat, czy iść na studia. Mamy wrażenie, że w świecie kursów online, tak ogromnego dostępu do wiedzy, studia przestają być koniecznie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że studia pod wieloma względami są bardzo istotnym elementem naszej kariery zawodowej.
Trudno jest generalizować, dlatego właśnie powiem Wam o moich doświadczeniach i o doświadczeniach bliskich mi osób.
KRYTERIA FORMALNE REKRUTACJI
Przede wszystkim, może niektórzy z Was wiedzą, że przez jakieś czas pracowałam jako headhunter. Rekrutowałam ludzi na stanowiska programistyczne, a także na wyższe stanowiska liderskie w większych firmach.
W rekrutacji istnieje coś takiego jak „kryteria formalne”. Wciąż wiele firm stosuje to kryterium jako podstawowe. Zdarza się więc, że nawet najlepsze CV pod kątem wiedzy i doświadczenia nie są przeglądane, jeśli ktoś nie posiada wyższego wykształcenia. Oznacza to, że rezygnując ze studiów, zawężamy swoje możliwości.
OKIEM PSYCHOLOGA
Studia to także czas, kiedy jeszcze się kształtujemy, dorastamy, odkrywamy i budujemy swoje wartości. Ludzie i treści, jakimi się otaczamy, mają na nas wpływ. Jeśli więc mamy zainteresowania w pewnym kierunku, warto dać sobie szansę na poznanie ludzi, którzy patrzą na świat podobnie jak my, którzy także zdobywają wiedzę w podobnych obszarach, z którymi możecie porozmawiać na określone tematy, wzajemnie się wspierać, motywować i budować swojego doświadczenie i wiedzę.
Moja przyjaciółka Paulina jest psychologiem. Ciągle powtarza, że studiowanie psychologii w momencie, kiedy była zaraz po maturze, pomogło jej zakorzenić się w pewnych wartościach i ideach. Uważa, że tak zbudowane wartości lepiej pomagają jej rozumieć pacjentów.
OKIEM BIZNESMENA
Studia to także czas na budowanie znajomości. Przykładowo, jeśli studiujecie kosmetologię, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zechcecie w przyszłości otworzyć swój salon piękności. Takie przedsięwzięcie wymaga ogromnego nakładu kapitału, wiedzy, know how. Warto wtedy mieć relacje i kontakty z osobami ze środowiska. W tym kontekście studia stwarzają Wam szansę na poznanie ludzi, z którymi w przyszłości poprowadzicie biznes swoich marzeń 🥰.
Mówiąc już o biznesie, nie mogłabym nie wspomnieć o tacie mojego męża. Jest on dla mnie ogromnym autorytetem, ponieważ poprzez ciągle i mądre zdobywanie wiedzy, osiągnął w życiu sukces. Skończył różne kierunki studiów. Sam o studiach mówi, że to oszczędność czasu, ponieważ samo dowiedzenie się, co trzeba umieć, już zajmuje czas. Zdobycie takiej wiedzy zajęłoby o wiele więcej, niż przyjęcie tej wiedzy od wykładowców, którzy zajmują się danymi treściami od lat.
STUDIA A SAMODZIELNOŚĆ
Studia uczą nas także samodzielności. Nie chodzi tu tylko o (najczęściej) wyprowadzkę do innego miasta, naukę oszczędzania pieniędzy, poszukiwanie i podejmowanie pierwszych prac. Chodzi też o to, że na studiach musimy się odnaleźć w systemie nauczania, gdzie nie jesteśmy prowadzeni za rękę. Musimy dokonywać świadomych wyborów co do zajęć tak zwanego swobodnego wyboru. Musimy umieć budować kontakty w różnych grupach (często na studiach ma się różne prace projektowe, a na różnych zajęciach spotyka się różnych ludzi).
Czy studiowanie jest dla każdego?
Studia nie są dla każdego i warto tę decyzję przemyśleć. Jeśli nie zależy Ci na niczym, o czym pisałam wyżej (kontakty, nauka samodzielności, dostęp do staży, praca w korporacjach), można mocno rozważyć, czy studia faktycznie są dla Ciebie.
Uważam, że istnieje zbyt duża presja społeczeństwa na studiowanie. Można się realizować na różne sposoby. Do założenia warsztatu samochodowego oczywiście można skończyć studia biznesowe, które pozwolą Ci dobrze wystartować z biznesem i zdobyć sporo cennej wiedzy. Jednak jeśli wiesz, że nie będziesz tworzyć firmy, która ma zatrudniać kilkudziesięciu pracowników, to czy naprawdę potrzebne są studia?
Odpowiedź na to pytanie zostawiam Wam. 🥰
Podsumowanie
Pamiętajcie, że trzeba żyć w zgodzie ze sobą i sprawiać, by to codzienność była dla Was szczęściem i radością. Uważam, że naprawdę WARTO SIĘ ROZWIJAĆ, warto się uczyć. Studia to świetny pomysł na naukę i rozwój, ale tez nie jest to jedyna droga i warto o tym pamiętać 🙂.
A co do rozwoju i szybkiej/ skutecznej nauki od specjalistów, polecam Ci mój kurs maturalny z matematyki, który zawiera wszystko, czego trzeba do matury i który został bardzo dobrze oceniony przez ubiegłorocznych maturzystów (opinie o kursie w moim BIO na IG @szachmat.korneliaduda). Tymczasem odsyłam Cię do kursu:
Buziaki!
Kornelia