fbpx
Darmowa dostawa od 99 zł

Matury próbne kontra matury CKE

Trwa sezon matur próbnych. Niektóre arkusze próbne układają sami nauczyciele, a niektóre pochodzą z wydawnictw takich jak Operon, Nowa Era, WSiP.

Dziś powiemy o tym, po co matury próbne są organizowane, czy matury CKE są trudniejsze oraz jak najlepiej wykorzystać informację o wynikach z próbnych matur.

Po co organizowane są matury próbne?

Matury próbne to szansa na to, by zobaczyć, jak to wszystko wygląda od strony technicznej. Trzeba się stawić w odpowiednim dniu, o odpowiedniej godzenie, pod właściwą salę. Warto zaobserwować, z jakich narzędzi macie się prawo korzystać (linijka, kalkulator po prostu, tablice maturalne i tym podobne – w zależności od przedmiotu).

Dobrze jest zaobserwować, jak reagujecie na presję czasu, na różne rozpraszacze znajdujące się w otoczeniu szkoły.

Dzięki zdobyciu takiego doświadczenia, jak matura próbna, uczeń lepiej wie, czego się spodziewać. To realnie obniża stres, związany już z samą maturą.

Matury próbne służą też temu, by zweryfikować poziom wiedzy. Ten aspekt bywa bardzo stresujący, tym bardziej że najczęściej matury próbne idą o wiele gorzej niż matury docelowe.

Warto jednak podkreślić, że uczniowie potrafią znacząco poprawić swój wynik, w stosunku do matur próbnych. Tak jak na przykład mój kursant, który pisał, że na maturach próbnych miał co najwyżej 50%, a po pracy z moim kursem napisał maturę ostatecznie na około 80%.

Takich przypadków miałam pod swoimi skrzydłami sporo i piszę o tym, byście pamiętali, że naprawdę jest możliwe poprawienie wyników nawet o kilkadziesiąt procent.

Czy matury próbne są trudniejsze?

Matury układane przez nauczycieli są naprawdę różne. Niektóre przedstawiają zlepek zadań z poprzednich matur CKE, niektóre zawierają autorskie zadania nauczycieli. Bywają arkusze dostosowane do materiału, jaki został już przerobiony, niektóre zawierają w sobie zadania dotyczące wszystkich wymagań egzaminacyjnych.

Ja dziś przedstawię różnice między maturą CKE, a maturą stworzoną przez Operon.

Pytanie, jakie często otrzymuję od uczniów, jest następujące: czy matury próbne są trudniejsze.
Moja odpowiedź brzmi zawsze: tak.

Matury próbne są trudniejsze! Wynika to jednak w pierwszej kolejności z tego, że matury próbne pisze się zwykle w okolicach listopada. Oznacza to, że uczeń mógł nie opanować jeszcze całego materiału.

Dodatkowo, w przygotowaniach do matury bardzo ważne są POWTÓRKI. W szkole zaczyna się zwykle w styczniu/lutym/marcu (w zależności od nauczyciela, szkoły).

Nawet jeśli dobrze opanowaliśmy jakiś temat w przeszłości, to bez powtórek trudno jest wszystko mieć w głowie. W związku z tym matury będą subiektywnie trudniejsze przez brak opanowania materiału.

Matura CKE vs Matura próbna Operonu

Jednak jak to jest z tymi maturami próbnymi? Czy faktycznie ich POZIOM TRUDNOŚCI jest wyższy niż na maturze majowej?

W mojej opinii poziom niektórych zadań w arkuszach stworzonych przez Operon jest wyższy niż analogicznych zadań w arkuszu CKE. Jednak większość zadań reprezentuje zbliżony poziom.

Poniżej zaprezentuje Wam porównanie kilku zadań analogicznych z matur CKE oraz z Operonu.

Matura CKE

Matura Operon

CKE

Łatwiejsze

Operon

Trudniejsze

CKE

Ten sam poziom trudności (w zadaniu wystarczy obliczyć współrzędną p wierzchołka paraboli i odczytać przedział monotoniczności)

Operon

Ten sam poziom trudności (w zadaniu wystarczy obliczyć współrzędną p wierzchołka paraboli i odczytać równanie osi symetrii)

CKE

Łatwiejsze (wystarczy przeanalizować czy współczynniki „a” i” b” funkcji liniowej są dodatnie, czy ujemne i sprawdzić, czy ich iloczyn będzie dodatni, czy ujemny).

Operon

Trudniejsze (w zadaniu trzeba przeanalizować układ składający się z równania i nierówności; dodatkowo trzeba zrozumieć, że aby funkcja przechodziła tylko przez ćwiartki II i IV, musi ona przechodzić przez początek układu współrzędnych; stąd można było obliczyć k, wiedząc, że współczynnik b musi być równy zero. Ponadto trzeba było wydedukować, że funkcja jest malejąca, stąd współczynnik kierunkowy musi być mniejszy od zera.)

CKE

Podobny poziom trudności

Operon

Podobny poziom trudności

 

Powyżej przedstawiłam kilka zadań. Zestawiając te matury ciągle mam nieodparte wrażenie, że matura Operonu jest nieco trudniejsza, niż matura CKE. Należy jednak pamiętać, że sporo zależy od samego ucznia. Od tego co ma najlepiej opanowane, co gorzej.

Jak czytać swoje wyniki z matur próbnych ?

Wyniki z matur próbnych absolutnie nie są wyrocznią i Waszym ostatecznym wynikiem. Są dla Was pewną wstępną informacją.

Jeśli na przykład nie udało się uzyskać 30% na maturze próbnej, oznacza to, że najpewniej trzeba się mocniej przyłożyć i dać z siebie wszystko.

Chcę, byście pamiętali, że niezdana matura próbna (czy też po prostu słabo napisana) wcale nie musi oznaczać porażki w maju.

Podkreślam to tak mocno, bo uczniowie różnie podchodzą do swoich wyników. Niektórych słaby wynik mocno zmotywuje  do pracy. Niektórzy zakładają, że jeśli próbna matura im nie poszła, to już nic z tym nie mogą zrobić – A TO NIE PRAWDA!

Ważne jest, by się nie poddawać, by działać, dawać z siebie wszystko i działać mądrze. Przez mądre działanie mam między innymi na myśli działanie na podstawie sprawdzonych źródeł.

Takim pomocnym źródłem w przygotowaniach do matury może być na przykład mój kurs z matematyki, który znajdziecie na stronie https://kursydomatury.pl/kurs-maturalny-z-matematyki/www.kursydomatury.pl . Z tym kursem przygotowało się do matury już setki maturzystów i wielu z nich pisało do mnie w maju, że po maturach próbnych byli załamani, a z kursem dali radę. Może to także rozwiązanie dla Ciebie!

Tymczasem mam nadzieję, że pomogłam 😀

Do zobaczenia na moim Instagramie @szachmat.korneliaduda lub tutaj na blogu!

Nie wiesz od czego zacząć?

Dołącz do newslettera i odbierz BEZPŁATNE NOTATKI z matematyki. Dzięki nim zdobędziesz więcej punktów na maturze 2023!

Używamy ciasteczek, aby Twoje doświadczenia ze stroną były perfekcyjne. Jeśli masz więcej pytań, sprawdź politykę prywatności.